poniedziałek, 1 września 2014

Wtorek 2 Września // Aktualizacja 19:20

Wtorek zaczniemy od publikacji danych z Australii ~

3:30 czasu Polskiego wskaźnik pozwoleń na budowę, prognoza w okolicach wzrostu o 1,7% po spadku przed miesiącem o -5% i wzroście przed dwoma miesiącami o 10,2%. Poniższy wykres obrazuje doskonale "rozchwianie" tego wskaźnika. Biorąc pod uwagę decyzje o stopach procentowych i komunikat RBA które poznamy 3 godziny później dane te nie powinny zbyt dużo namieszać.

Pozwolenia na budowę w ujęciu miesięcznym w ostatnich 10 latach

6:30 - Reserve Bank of Australia ogłosi ewentualną zmianę stóp procentowych, tutaj konsensu nie zakłada żadnych zmian stąd też cała uwaga inwestorów przeniesie się na komunikat opublikowany równocześnie z decyzją RBA. Nie od dzisiaj wiadomo, że Australijski Bank Centralny nie jest zbyt szczęśliwy z uwagi na mocny kurs Dolara Australijskiego i wykorzystuje niemal każdą okazję do próby słownej interwencji na rynku AUD. Biorąc pod uwagę techniczną sytuację na parach z Dolarem Australijskim może być ciekawie.

Aktualizacja 19:20

Dzisiaj w nocy kolejna solidna porcja danych dla Dolara Australijskiego.

3:00 - Chiński wskaźnik PMI dla sektorów nie przemysłowych. 

3:30 - PKB w ujęciu kwartalnym, prognozy mówią o spadku tempa wzrostu do poziomu 0,4%.

5:20 - Przemówienie szefa RBA Stevensa, on znany jest ze swoich prób słownego osłabiania Dolara Australijskiego.

Skoro Dolar Australijski to na tapetę wrzucamy AUD/CAD na wykresie dziennym.


Tutaj bez większych zmian od przeszło miesiąca, po wybiciu z formacji flagi para ta pozostaje w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,01 a 1,024 i wybicie z tej strefy może wskazać kierunek na najbliższe tygodnie. Biorąc pod uwagę korzystne swapy dla pozycji długich w mojej ocenie warto rozważyć długoterminowe wejście w taką właśnie pozycję z SL poniżej Lipcowych minimów przy 0,993 lub wyżej tuż poniżej poziomu parytetu (1,0) oraz linii ograniczającej wybitą wcześniej formację flagi. 

Aktualizacja 16:01

ISM Manufacturing PMI 59,0 pkt wobec oczekiwań na poziomie 57,0 pkt.  Najwyższy odczyt od połowy 2011 roku.

Pozytywne zaskoczenie było już mocno w cenach patrząc na aktualne ruchy na Dolarze Amerykańskim.

Aktualizacja 15:30



ISM Manufacturing PMI 
 

Ostatni odczyt wskaźnika ISM dla amerykańskiego przemysłu z ostatnich lat pokazuje wyraźną zwyżkę nastrojów w ostatnich miesiącach. Prognoza na poziomie 57,1 pkt byłaby potwierdzeniem ostatniego bardzo mocnego odczytu, odczyt na poziomie 58 lub wyżej byłby nowym 3 letnim maksimum i powinien dać mocnego kopa Dolarowi Amerykańskiemu. Tutaj podobnie jak w ubiegłym tygodniu w przypadku wskazań dotyczących PKB mamy pewne wskazówki które mogą prowadzić do mocnego odczytu. Zeszłotygodniowy wskaźnik Chicago PMI zanotował wzrost z 52,6 pkt do 64,3 pkt. Również wskaźnik przemysłowy PMI dla rynku amerykańskiego publikowany przez Markit wskaźnik zanotował odczyt wyraźnie ponad rynkowym konsensusem (Publikacja 21 Sierpnia). Przemysłowy Indeks Filadelfijskiego FED'u publikowany tego dnia także zanotował rekordowy odczyt, najwyższy od Marca 2011 roku.
Te wszystkie przesłanki wskazują na możliwy mocny odczyt ISM Manufactouring PMI i mogą dawać odpowiedź na to co kryje się znacznym umocnieniem się Dolara Amerykańskiego od początku sesji.

Aktualizacja 14:35

GBP/USD (H4)

 
To jeszcze coś dla "Pepika", najprostsze Price Action na GBP/USD. Prawie czysty wykres który pokazuje praktycznie zerową siłę kupujących. Też sądzę, że czas na korektę ale nic tego nie wskazuje na tą chwilę, Cable wygląda słabo i do tej pory od początku spadków żadne odbicie nie przebiło w górę chociażby poprzedniego low.

Aktualizacja 14:20

USD/PLN 
Wykres dzienny 

 
Polski Złoty nadal pod presją, ciężko doszukiwać się na wykresie dziennym USD/PLN jakichkolwiek znaków dających szansę na zmianę trendu. Wzrostu w okolice 3,30 to w mojej ocenie kwestia tego "kiedy" a nie "czy". Polskiej waluty nie wspierają w tej chwili ani kwestie związane z rynkiem wewnętrznym, również sytuacja geopolityczna w rejonie i solidny sentyment ukierunkowany na Dolara Amerykańskiego wskazują na dalsze wzrosty. Jeżeli doszłoby do korekty z aktualnych poziomów to maksymalny jej zasięg to poziom okolice 3,12, wcześniej jednak znajduje się poziom ostatnich szczytów na 3,15-16 gdzie powinno znajdować się dużo popytu który w przypadku dojścia do tego poziomu powinien dać kolejny atak na 3,20 oraz wyżej. 

Aktualizacja 12:50 



USD/CAD

Wykres H4
Loonie odrabia już ponad połowę ubiegłotygodniowych spadków, najbliższy opór to 1,093-4 i kolejno strefa podaży zaznaczona na czerwono pod 1,10. Dolar Amerykański wyraźnie zyskuje dzisiaj do większości walut na rynku i nie wygląda na to żeby publikowany o godzinie 16 wskaźnik PMI dla przemysłu miał zmienić ten sentyment. Analiza USD/PLN oraz zapowiedź publikacji wskaźnika ISM jeszcze przed 16 ;)

Aktualizacja 11:40

Funt pada jak deszcz w Opolu ;))

Aktualizacja 10:35



PMI branży budowlanej w Wielkiej Brytanii najwyżej od Stycznia, 64,0 pkt wobec oczekiwań na poziomie 61,5 pkt.
Na Funcie nadal ciążą jednak coraz większe obawy przed głosowaniem o uniezależnieniem się Szkocji od Wielkiej Brytanii, najnowsze sondaże mówią o niemal równym wyniku plebiscytu który zaplanowano na 18 Września (54% na Nie, 46% nas Tak) 

Aktualizacja 10:05

GBP/USD
Wykres H1
Zamknięcie się świecy H1 na GBP/USD sugeruje odbicie w górę i zachowanie wsparcia na 1,656-7. Zobaczymy czy dane za 25 min będą wspierać taki scenariusz.

Aktualizacja 9:05


GBP/USD
Wykres H1


Cable szaleje przed danymi o PMI z rynku budowlanego, może zobaczymy analogię z wczorajszym ruchem który dał mocny impuls w przeciwnym do publikowanych danych kierunku. Przebicie 1,653-4 byłoby bardzo złym sygnałem dla jakichkolwiek szans na odreagowanie w górę na GBP/USD i mogłoby dać kolejny impuls spadkowy na większych interwałach z zasięgiem w okolicy 1,647 gdzie mamy istotne wsparcie na wykresie dziennym.

Aktualizacja 8:45



Aussie aktualizacja

Wykres H1 

Dolar Australijski mocno traci podczas sesji azjatyckiej po przebiciu poziomu 0,932-3.
Aktualnie znajdujemy się nad kolejnym wsparciem przy 0,928. RBA nie zmieniła stóp procentowych oraz zapowiedziało dłuższy okres stabilności stóp co powinno oddalić oczekiwania zarówno co do ich obniżki jak i podwyżki w najbliższych miesiącach. 

Aktualizacja 23:20



Aussie 

Wykres H1 

AUD/USD na kilka godzin przed eventami z góry posta, znajdujemy się na istotnym wsparciu przy 0,932-3. W mojej ocenie dalej scenariusz bazowy jeśli RBA nie namiesza to "sell the rallies" czyli sprzedajemy każde wybicie w górę które nie przebije Sierpniowych szczytów przy 0,937.

Przy okazji AUD/CAD z przed ponad miesiąca, nadal jak najbardziej aktualna opcja z dodatnimi swapami.
AUD/CAD Idea

6 komentarzy:

  1. ps. gbp/usd w dół, usd/jpy w góre :( chyba czas żebym zrobił sobie przerwę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie traktuj ruchu o 10-20 pipsów jako błędu w analizie sytuacji, nie da się mieć zawsze racji a też nie o to chodzi na tym rynku.

      Usuń
    2. Nie biorę sobie tego błędu do serca, ale jak się siedzi po kilkanaście godzin nad analizami to można czasami podjąć błędne decyzje. Chyba zmęczenie daje znać o sobie;( W każdym razie kupiłem GBP/USD na wzrost po 1,6537.
      Nie odpuszczę:)

      Usuń
    3. Co do GBP/USD może się ciekawie robić im bliżej referendum w Szkocji.

      Usuń
    4. Mam nadzieję że GBP/USD chociaż będzie próbować odbijać RSI jest nisko, oscylator stochastyczny generuje sygnał kupna. Liczę, że pójdzie w górę na 1,6560-1,6570. Jedynie co mnie martwi, to dzisiejsze minimum:(
      Co do referendum, to myślę, że przeciwnicy rozłamu wygrają.

      Usuń
  2. Dzięki za wpis o kablu, ale ja stop loss ustawiłem dość blisko dzisiejszego minimum, także na chwilę obecną zamknięte na niewielkiej stracie. Już mam zagranego shorta na kablu po zamknięciu stop loss, także czekam aż będzie 1,646 i zamykam i dzień na plus i tak będzie :) Męczyło mnie te dzisiejsze minimum, ale takie rzeczy się zdarzają ;)

    OdpowiedzUsuń