czwartek, 4 września 2014

Podsumowanie decyzji ECB z Czwartku 4 Września



Europejski Bank Centralny dosyć mocno zaskoczył inwestorów na przestrzeni ostatnich kilkunastu dni, wszystko zaczęło się od mocno gołębiego przemówienia podczas posiedzenie Jackson Hole. 

Wczorajszy dzień był kulminacją ostatnich zapowiedzi i nie ma co ukrywać zaskoczył „siłą rażenia”, część z nas spodziewała się wprowadzenia programu skupu aktywów ABS lub kosmetycznych zmian w stopach procentowych. Nikt nie liczył chyba na obniżkę wszystkich trzech stóp o 10 punktów bazowych oraz jednoznaczną zapowiedź rozpoczęcia programu ABS już od Października. 


Zacznijmy od obniżki stóp procentowych,  główna stopa procentowa dla Strefy Euro spada do poziomu 0,05%, stopa pożyczkowa do poziomu 0,3% natomiast stopa depozytowa do -0,2% co jest wydarzeniem bez precedensu. Do tej pory żaden duży Bank Centralny nie stosował ujemnych stóp depozytowych, ECB natomiast drugi raz obniżyło tę stopę poniżej zera. Warto tutaj przytoczyć jednak słowa Mario Draghiego z wczorajszej konferencji który te zmiany nazwał technicznym dostosowaniem stóp procentowych które aktualnie znajdują się na dolnym pułapie i NIE widzi on możliwości ich dalszych obniżek. Co tak naprawdę może dać kolejna obniżka stóp procentowych ? W mojej ocenie NIC.. Ruch ten ma obniżyć koszt kredytu a przed kolejną obniżkę stopy depozytowej niejako „zmusić” banki komercyjne do akcji kredytowej z uwagi na koszty depozytu pieniędzy w Banku Centralnym. Do takiej sytuacji potrzebna jest jednak druga strona, kredytobiorcy a działaniami które prowadzi ECB nie da się „zmusić” europejskich przedsiębiorstw do zmiany nastawienia i rozpoczęcia inwestycji na kredyt, szczególnie w tak niepewnych czasach z konfliktem Ukraińskim i groźbą nowych sankcji w najbliższych dniach czy tygodniach. Wyższy koszt jaki dla banków oznacza obniżka stopy depozytowej może przyczynić się do przerzucenia tego kosztu na klientów i żadnych zmian w wielkości akcji kredytowej, taka jest przynajmniej moja ocena a próbkę tego mieliśmy po czerwcowych obniżkach stóp które nie dały jak na razie żadnych realnych skutków.

Drugim narzędziem zapowiedzianym przez Mario Draghiego na początku jego konferencji jest skup papierów zabezpieczonych aktywami (ABS – Assets backed securities) którego szczegóły oraz wielkość poznamy dopiero na kolejnym posiedzeniu ECB 2giego Października. W ostatnich miesiącach podczas spekulacji o takim programie pojawiały się kwoty od 400-500 Miliardów Euro do ponad 1 Biliona. Co na celu ma taka akcja ? ECB biorąc na swoją „książkę” papiery dłużne prywatnych firm zabezpieczone ich aktywami będzie niejako samo uruchamiało akcję kredytową dla tych podmiotów. Decyzja ta w pewien sposób odkłada lub nawet zamyka ideę wprowadzenia w Europie programu QE jak w Stanach Zjednoczonych. Tutaj dochodzimy do kwestii dosyć drażliwej, czy program ABS jest luzowaniem pieniężnym czy też nie ? QE z definicji zakłada kupowanie papierów rządowych a nie prywatnych, ja natomiast bliższy jestem stwierdzeniu że luzowanie pieniężne to każdy „nie sterylizowany” skup papierów dłużnych przez Bank Centralny. Nie sterylizowany czyli nie zabezpieczony zdjęciem takiej samej ilości gotówki z rynku a więc program ABS jest mówiąc wprost drukowaniem od 500 mln do 1 biliona Euro i wrzuceniem ich do realnej gospodarki a przyjęciem obciążenia takiej wielkości na księgi rachunkowe ECB. Zapowiedziany wczoraj program ABS jest w takim razie „zastępstwem” dla QE ale ma to swoje podłoże także w regulacjach prawnych, zgodnie z europejskim prawem ECB nie mogłoby kupować bonów państwowych na takich zasadach jak robi to amerykański FED. 

W pewien sposób wczorajsze decyzje usprawiedliwione zostały przez Mario Draghiego brakiem reform strukturalnych przeprowadzanych przez Państwa Strefy Euro, warto odnotować także fakt iż decyzje podjęte wczoraj NIE były jednogłośnie. Europa jest wyraźnie podzielona pod względem poglądu na to jaki powinien być udział ECB w stymulacji gospodarek poszczególnych krajów, wiemy o tym, że przedstawiciel Niemiec był przeciwny zarówno wprowadzeniu programu skupu aktywów jak i dalszej obniżce stóp procentowych. 

Mario Draghi zapowiedział też po raz kolejny, że jeżeli zajdzie taka potrzeba to członkowie komitetu gotowi są podjąć kolejne działania w celu walki z przedłużającym się okresem niskiej inflacji w Strefie Euro. 

Na koniec ciekawa grafika która wkrótce ulegnie zmianie, FED zacieśnia program luzowania więc niebieska linia powinna wyhamować lub zacząć nieznacznie opadać. Pomarańczowa linia oznaczająca ECB powinna natomiast wystrzelić w górę wraz z wprowadzeniem programu ABS, również różowa linia oznaczająca bilans SNB w przypadku interwencji Szwajcarskiego banku na rynku EUR/CHF może skokowo wzrosnąć podobnie jak miało to miejsce w 2012 roku. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz