niedziela, 21 września 2014

Niedziela 21 Września

Poniekąd w odpowiedzi na komentarz z piątkowego posta zaczniemy od szerszej analizy pary GBP/USD i tego co zmieniło się po czwartkowym referendum.

GBP/USD (Tygodniowy) 


Niemal 500 pipsowa świeca Doji na wykresie tygodniowym sugeruje nam, że kolejny tydzień może również przynieść duże ruchy na parze walutowej GBP/USD. Poziomy 1,615-1,63 nadal pozostają istotne z uwagi na ich funkcje na przestrzeni 2012 i 2013 roku gdy działały jako istotny opór kolejny poziom to 1,67 który ograniczał wzrosty na parze GBP/USD od 2009 roku aż do tegorocznych szczytów które dały zamknięcia świecy tygodniowej ponad 1,67. Najbliższe wsparcie to z pewnością poziomy 1,58; 1,53 oraz 1,48. Spadki z poziomu 1,72 nabrały tempa w ostatnich tygodniach kiedy sondażowe wyniki zaczęły wskazywać na możliwość zwycięstwa zwolenników odłączenia się Szkocji od Wielkiej Brytanii.


GBP/USD (Dzienny)

Piątkowa świeca na wykresie dziennym nie pozostawia większych złudzeń co do tego jaka była reakcja rynku na wynik referendum który powinien umocnić Funta. No właśnie ? Warto pamiętać o tym, że sprawa Szkocji była istotna od poziomu 1,65-1,66 czyli aktualnych okolic 50% zniesienie Fibo całego ruchu spadkowego z ostatnich tygodni, Cable nie spadł z poziomu 1,72 na fali obaw o odłączenie się Szkocji od Wielkiej Brytanii, tutaj przyczyn technicznych jak i fundamentalnych było znaczenie więcej i to ona odgrywają istotną rolę teraz kiedy sprawa Szkocji jest już nie istotna. Wracamy do kwestii fundamentalnych związanych z "przegrzaniem" brytyjskiej gospodarki, słabsze odczyty z brytyjskiego rynku pracy i usług, obawy o bańkę na rynku nieruchomości czy wreszcie ostudzenie nadziei na szybkie podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony mamy gospodarkę Stanów Zjednoczonych która zdaje się na dobre odbijać po słabej zimie i to FED aktualnie "prowadzi" w wyścigu banków centralnych do tego kto pierwszy zacznie normalizować politykę monetarną. To wszystko wskazuje na to, że nadal GBP/USD powinno przejawiać większe szanse na spadki niż kontynuację wzrostów z początku ubiegłego tygodnia, aktualny poziom 1,62-1,63 może jednak dać szansę na odbicie i przetestowanie poziomów w okolicy 1,65-166 przed mocniejszą kontynuacją. Na tą chwilę scenariusz bazowy to sprzedaż wybić w górę i kontynuacja umocnienia się Dolara Amerykańskiego które powinno postępować do końca bieżącego roku jeżeli retoryka FED'u nie ulegnie zmianie.

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. GBP/USD będzie przejawiać spadki? Myślę, że raczej wzrosty, przecież bank Anglii będzie podnosić stopy w lutym? Dodatkowo blisko nam do korekty na Eur/usd także ja kupuje pozycje długie na GBP/USD. Myślę, że lekko jeszcze pójdzie delikatnie w dół na początku tygodnia a później będą wzrosty. Ps dla osób zainteresowanych analizą na EUR/USD na poniedziałek zapraszam na www.focus-on-forex.blogspot.com ( ps sorki Tomek za autoreklamę ale ciężko to zmieścić w komentarzu.)

      Usuń
    2. Skąd informacja o podwyżce stóp już w Lutym ? Na tą chwilę BOE narazie raczej odsuwa tą możliwość coraz dalej w czasie i aktualnie mówi się o raczej o terminie wiosna/lato 2015. Z technicznego punktu widzenia mało wskazuje na dalsze wzrosty więc nie warto raczej łapać spadającego noża, jeżeli odbijemy od 1,63 i zamkniemy się powyżej linii trendu na dziennym to może coś zmienić.

      Usuń
    3. Ja w swoim komentarzu w zdaniu o podwyżce w lutym użyłem pytajnika. Nie do końca jest pewne czy to będzie luty, jednak zakładam, że będzie to pierwszy kwartał 2015 roku. Na ostatnim posiedzeniu BOE pojawiły się informacje, że przy podniesieniu stóp, polityka monetarna powinna być dalej akomodacyjna. To powinno wspierać Funta. Ostatnie spadki w mojej ocenie, są wynikiem panicznego owczego pędu spowodowanego referendum w Szkocji i nie mają pokrycia z rzeczywistością. Wiemy na pewno, że FED nie podniesie szybko stóp a BOE raczej zrobi to pierwszy. W każdym razie do końca roku może się wiele zmienić ale rynek będzie grał pod podniesienie stóp w Anglii w 1 kwartale 2015 r.

      Usuń