środa, 17 września 2014

Czwartek 18 Września // Aktualizacja 14:35

Po Środzie z posiedzeniem Komitetu Otwartego Rynku czas na Czwartek który wyrysuje nam prawdopodobnie wykresy par z Funtem Brytyjskim na najbliższe dni, a w przypadku zwycięstwa separatystów pewnie nawet miesiące.

FOMC pomimo komunikatu który nie był przychylny dla Dolara Amerykańskiego przyniósł jednak jego umocnienie, w dużej mierze za sprawą lepszych projekcji gospodarczych w zakresie inflacji i bezrobocia. Na konferencji prasowej po posiedzeniu przewodnicząca Janet Yellen zapowiedziała zakończenie programu QE na kolejnym posiedzeniu i uzależniła zmiany polityki monetarnej od dalszej poprawy stanu gospodarki. Komitet zauważa poprawę na rynku pracy co także miało wpływ na wzrost ilości członków komitetu która widzi stopy na wyższym poziomie w 2015 roku.

Dolar umacnia się w mojej ocenie na fali tego, że biorąc pod uwagę to jak często Ben Bernanke i Janet Yellen w przeszłości potrafili "chłodzić" zapały inwestorów to dzisiejsze posiedzenie i konferencja mogą zostać odebrane jako jastrzębie, samo zapowiedzenie tego, że FED posiada plan wyjścia z okresu niskich stóp procentowych jest sygnałem pozytywnym dla $.


Aktualizacja 14:35

USD/PLN (H4) 

Polski złoty osłabia się po publikacji raportu z posiedzenia RPP który zakłada obniżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu. Również wczorajsze umocnienie się Dolara pomaga w ustanowieniu nowych szczytów na parze USD/PLN

Aktualizacja 9:31

Bez zmian w polityce monetarnej SNB, Frank Szwajcarski mocno zyskuje po braku działań ze strony SNB. 

Aktualizacja 8:55

EUR/CHF (Dzienny) 


Czego możemy spodziewać się po SNB już dzisiaj o 9:30 ? Ostatnie słowa o możliwej obniżce stóp procentowych pozwoliły parze EUR/CHF oddalić się od poziomu ustalonego jako minimalny kurs wymiany przez SNB (1,20. Kwestią otwartą pozostaje czy Szwajcarski Bank Centralny zdecyduje się na działania już teraz czy pozostanie przy "słownych" interwencjach ? Jeżeli nie zobaczymy obniżki stóp już dzisiaj to z pewnością należy spodziewać się mocnego przesłania w kierunku tego, że SNB będzie działać agresywnie aby bronić poziomu 1,20 na EUR/CHF zarówno poprzez interwencje na rynku jak i przykładowo zmiany w polityce monetarnej na kolejnych posiedzeniach. Pamiętać należy, że jeszcze nie tak dawno pojawiały się plotki o możliwym podniesieniu tego minimalnego poziomu z 1,20 do 1,25 a samo SNB niejednokrotnie powtarzało, że poziom 1,20 to minimum które i tak jest zbyt niskie biorąc pod uwagę kwestie fundamentalne. Podsumowując, decyzję które poznamy za 30 minut można próbować rozegrać agresywnie licząc na akcje SNB już dziś i zajmując pozycję długą na EUR/CHF lub innej parze z Frankiem licząc na jego osłabienie po obniżce stóp przez SNB.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz