niedziela, 25 maja 2014

Wskaźnik PMI

PMI ( ang. purchasing managers index )


Na pierwszy ogień wskaźnik PMI, z uwagi na jutrzejsze publikacje odczytów tego właśnie indeksu w Europie.

PMI ( ang. purchasing managers index ) jest to wskaźnik opracowywany i publikowany przez agencję badań Markit Economics, jest ona odpowiedzialna za opracowanie indeksów PMI dla ponad 30 najbardziej uprzemysłowionych krajów świata oraz wskaźników regionalnych takich jak np odczyt dla całej Unii Europejskiej.
Zasadniczo mamy do czynienia z czterema rodzajami indeksu PMI dla poszczególnych sektorów :



  • Przemysłowego
  • Usług
  • Budowlanego
  • Sprzedaży detalicznej
Główną wagę przywiązuje się do publikacji danych dla sektora przemysłowego oraz usługowego.
Samo zbieranie danych do publikacji opiera się na ankietach wypełnianych przez działy logistyki firm z wybranych sektorów rynku ( firm prywatnych ). Zasadniczo ankiety takie wypełniane są przez 300-500 menadżerów logistyki w danym kraju i na tej podstawie opracowywany jest odczyt wyrażony w punktach. W ankiecie pojawiają się pytania odnośnie nowych zamówień, skali produkcji, wielkości zapasów, okresu dostaw oraz zatrudnienia. W przypadku każdego z pytań mamy trzy możliwe odpowiedzi:

  • Sytuacja poprawia się
  • Sytuacja jest bez zmian
  • Sytuacja pogarsza się  

Na podstawie udzielonych odpowiedzi oblicza się punktową wielkość indeksu PMI dla danego kraju lub rejonu.


PMI = X *1 + Y*0,5 +Z*0

X – procentowa ilość odpowiedzi wskazujących na polepszenie sytuacji
Y – procentowa ilość odpowiedzi o stosunku neutralnym
Z – procentowa ilość odpowiedzi wskazujących na pogorszenie sytuacji



Indeks PMI może zatem przybrać wartość od 0 do 100 punktów, odczyt powyżej 50pkt. odbiera się jako poprawę warunków do działalności gospodarczej w danym kraju lub regionie.
Jako ciekawostkę podać można, że najniższy odczyt PMI przemysłowego dla strefy Euro wynosił 33.6 punkt i miał miejsce w lutym 2009 roku.
Po publikacji warto zajrzeć do oficjalnego raportu Markit i odnaleść tam części składowe wskaźnika ponieważ na odczyt główny np. 55 punktów mogą składać się odczyty składowe rzędu 44 pkt dla zatrudnienia i 66 pkt dla zamówień, co w przypadku np. Stanów zjednoczonych gdzie dane o zatrudnieniu są jednym z głównych wyznaczników polityki monetarnej może oznaczać negatywną informację dla dolara mimo głównego odczytu sugerującego poprawę warunków.

Jako zalety tej metody możemy z pewnością podać częstość publikacji, na początku każdego miesiąca otrzymujemy odczyt za cały miesiąc poprzedni ( jest to odczyt "flash" czyli wstępny, jego rewizja odbywa się jednak bardzo rzadko, wskaźniki finalne nie są uważane za ważną publikację głównie z uwagi na ich "przedawnienie")
Fakt, iż jest on dostarczany przez jedną i tą samą firmę dla najważniejszych ogniw światowej gospodarki pozwala łatwiej i miarodajnie porównać sytuację w interesujących nas krajach.
Warto również pamiętać, że uznawany jest on za wyprzedzający inne dane makroekonomiczne gdyż bazuje na opinii działów odpowiedzialnych za zamówienia oraz zapasy a więc miejsc gdzie ewentualne ożywienie popytu lub jego spadek zauważany jest dużo wcześniej niż w innych publikacjach.

Należy także pamiętać, że nie jest to publikacja mająca bardzo duży wpływ na ruchy ceny na wykresach par walutowych, w długim terminie spadający lub wzrastający odczyt może dać wiele informacji o kondycji danej gospodarki lecz pojedyncze odczyty nie są w stanie zmieniać trendów na rynku ( Oczywiście mam tu na myśli odczyty różniące się o kilka punktów, jutrzejszy PMI przemysłowy Niemiec na poziomie np. 20 punktów, co oczywiście jest nierealne, z pewnością zatrząsłby rynkiem ).
Faktem który powoduje niskie oddziaływanie indeksu PMI na rynki z pewnością jest to, że bada on nastroje panujące w przedsiębiorstwach a nie "twarde" dane, a różnica między odpowiedzią o poprawie sytuacji a tym że jest ona bez zmian może czasami być całkowicie inaczej interpretowana i mocno subiektywna w zależności od ankietowanego przedsiębiorstwa.

 
Ważna informacja

Odczyt PMI publikowany jest dla osób i instytucji posiadających subskrypcję Reutersa 2 minuty wcześniej niż oficjalne dane w niemal wszystkich darmowych kalendarzach ekonomicznych. Przykładowo jutrzejszy odczyt danych o przemysłowym PMI Niemiec opublikowany zostanie o 9:28 a nie 9:30 czasu Polskiego.


P.s Mam nadzieje, że nie jest to napisane zbyt chaotycznie i będzie przydatne dla Was. Zachęcam do komentowania na temat ewentualnych niedociągnięć czy np. tego o czym chcielibyście przeczytać przy okazji kolejnej publikacji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz