poniedziałek, 5 maja 2014

Co powoduje tak mocną pozycję europejskiej waluty ?

Ostatnie tygodnie to ciągłe umacnianie się europejskiej waluty, kurs EUR/USD dzisiaj po raz kolejny zbliża się do bariery 1,39 i ciężko w tej chwili oddalić możliwy test poziomu 1,40. Fundamentalnie scenariusz taki wydaje się odstający od rzeczywistości, wystarczy przypomnieć ostatnie wypowiedzi członków ECB którzy próbowali słownie interweniować na rynku FX, pierwszy raz od Lutego 2013 roku padło z ust prezesa ECB zdanie o tym, że zbyt mocne Euro na rynku walutowym ma wpływ na tempo poprawy sytuacji ekonomicznej w Strefie Euro. Również sytuacja na Ukrainie i ostatnie dane makro ze Stanów Zjednoczonych powinny w teorii wspierać umocnienie dolara amerykańskiego.
Patrząc na wykres EUR/USD od strony technicznej nadal znajdujemy się w formacji klina zwyżkującego z górnym ograniczeniem przypadającym aktualnie na okolice poziomu 1,40 oraz dolną bandą przy 1,37. Dopiero zejscie poniżej poziomu 1,367 oraz 1,364 gdzie wypadają ostatnie dołki dałoby wyraźny sygnał do zmiany kierunku na tej parze walutowej.

EUR/USD

Wykres dzienny


Jaki jest trzeci czynnik który wpływa na kurs EUR/USD ? Element o którym często zapominamy skupiając się na spekulacyjnej naturze rynku forex a więc rzeczywiste przepływy kapitału. Realny napływ kapitału do Stanów Zjednoczonych oraz do Strefy Euro czyli czynnik który pokazuje realne zainteresowanie kapitału inwestycyjnego danym rynkiem. Ostatnie miesiące to właśnie okres dużej rozbieżności w tych napływach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi gdzie ma miejsce odpływ kapitału rzędu 16 miliardów dolarów na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy. W Strefie Euro natomiast ma miejsce napływ kapitału rzędu 32 miliardów dolarów w tym samym okresie. Ten sam scenariusz pokazują stawki stóp procentowych EURIBOR na rynku między bankowym w Strefie Euro, na przestrzeni ostatnich miesięcy przykładowo 3 miesięczna stopa wzrosła z poziomu 0,29% do poziomu 0,35% pod koniec Kwietnia. Przed większymi spadkami na EUR/USD warto zwrócić uwagę właśnie na czynniki przepływu kapitału poza standardową analizą fundamentalną oraz techniczną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz