niedziela, 25 maja 2014

Pivot Points

Pivot Points (Punkty zwrotne)


Definicji tego narzędzie w literaturze i źródłach internetowych można znaleźć masę, najprościej opisać je można jako wyznaczane przy użyciu ceny zamknięcie, oraz minimalnej i maksymalnej z poprzedniej sesji ( zależnie od interwału np. na podstawie świecy H1, dziennej, tygodniowej itp.) linie oporu oraz wsparcia. Jedną z największych zalet tego typu poziomów jest ich obiektywność, PP wyznaczane są za pomocą równania matematycznego i nie ma w ich przypadku miejsca na subiektywną ocenę tradera. Ich zastosowanie można porównać do poziomów Fibbonaciego lub wsparć i oporów na podstawie których gracze określają punkty odbicia lub po ich przebiciu otrzymują sygnały do kontynuacji trendu.
Przy obliczaniu PP należy brać pod uwagę strefę czasową z której korzysta nasz broker (w przypadku dodatków do platformy, lub wpisać odpowiednią strefę w przypadku kalkulatorów online) Najczęściej do ich obliczania używa się godziny 23:00 czasu Polskiego jako zamknięcie świec dziennych używanych do obliczenia pivotów. 

W ogólnodostępnych kalkulatorach PP oraz wskaźnikach do platform mamy do wyboru kilka rodzajów samych pivotów, są to między innymi :
-Klasyczne, najpopularniejsze używane powszechnie przez wielu graczy
-Camarilla, różnią się głównie sposobem obliczania kolejnych oporów i wsparć.
-Fibbo 


Klasyczne PP

Wzory ~ 


Pivot point (PP) = (Cena maksymalna + Cena minimalna + Cena zamknięcia) / 3

Pierwszy opór (R1) = (2 x PP) – Cena minimalna
Pierwsze wsparcie (S1) = (2 x PP) – Cena maksymalna

Drugi opór (R2) = PP + (Cena maksymalna – Cena minimalna)
Drugie wsparcie (S2) = PP - (Cena maksymalna – Cena minimalna)

Trzeci opór (R3) = Cena maksymalna + 2(PP – Cena minimalna)
Trzecie wsparcie (S3) = Cena minimalna - 2(Cena maksymalna – PP)

Najczęściej używane punkty zwrotne, można się spotkać również z ich modyfikacją która do obliczenia PP używa także ceny otwarcia co ma wzmacniać znaczenie ceny zamknięcia poprzedniej świecy. To na klasycznie obliczanych PP opiera się większość stosujących je graczy, szczególnie tych grających na większych interwałach. Generują ona w założeniu mniej sygnałów niż pozostałe rodzaje PP lecz sygnały te powinny być skuteczniejsze i rzadziej powinniśmy mieć do czynienia z fałszywymi odbiciami lub przebiciami.


Camarilla PP

Wzory ~

Poziom R3 wczorajsze Close + (Cena maksymalna – Cena minimalna) * 1.1/4
Poziom R2 wczorajsze Close + Cena maksymalna – Cena minimalna) * 1.1/6
Poziom R1 wczorajsze Close + (Cena maksymalna – Cena minimalna) * 1.1/12
Poziom Camarilla (PP) (Cena maksymalna + Cena minimalna + Cena zamknięcia) / 3
Poziom S1  wczorajsze Close - (Cena maksymalna – Cena minimalna) * 1.1/12
Poziom S2  wczorajsze Close - (Cena maksymalna – Cena minimalna) * 1.1/6
Poziom S3  wczorajsze Close - (Cena maksymalna – Cena minimalna) * 1.1/4

Na podstawie wzorów widać wyraźnie, że o ile sam Pivot Point wyliczany jest tak samo to kolejne wsparcia i opory opierają się na innych wzorach, Pivotów Camarilla używa się głównie do scalpowania, tak obliczane kolejne poziomy wsparcia i oporu są dużo „bliżej” PP niż w przypadku metody klasycznej i znacznie zwiększają ilość sygnałów do zajęcia pozycji, nie są one używane przy grze na większych interwałach czasowych.

Fibbo Pivot Points

Wzory ~

Pivot point (PP) = (Cena maksymalna + Cena minimalna + Cena zamknięcia) / 3

Poziom R1 = PP + {0.382 * (Cena maksymalna – Cena minimalna)}

Poziom  R2 = PP + {0.618 * (Cena maksymalna – Cena minimalna)}

Poziom  R3 = PP + {1 * (Cena maksymalna – Cena minimalna)}

Poziom S1 = PP - {0.382 * (Cena maksymalna – Cena minimalna)}

Poziom S2 = PP - {0.618 * (Cena maksymalna – Cena minimalna)}

Poziom S3 = PP - {1 * (Cena maksymalna – Cena minimalna)}


Tutaj podobnie jak w przypadku Camarilla PP mamy inaczej obliczane poziomy kolejnych wsparć i oporów, jako dodatkowe narzędzie używane są mnożniki pochodzące z Poziomów Fibonacciego. Podobnie jak w przypadku Camarilla PP mnożnik ten powoduje większą bliskość wybranych poziomów do ceny i więcej sygnałów do kupna lub sprzedaży.

Jak korzystać z PP ?
Ten podpunkt opisze na swoim przykładzie, z uwagi na fakt, że przeważnie gram przeciwko trendowi, licząc na krótkotrwałe korekty. PP są dla mnie jednym z głównych elementów pozwalających podjąć decyzję o zajęciu pozycji przeciwnej do danego ruchu na wykresie, działają jak poziomy wsparcia lub oporu od których w założeniu cena powinna się odbić i rozpocząć krótką korektę danego ruchu, optymalnym rozwiązaniem jest nałożenie się na siebie poziomu Fibo, Wsparcia wynikającego z PP i strefy popytu w przypadku podjęcia decyzji o zajęciu długiej pozycji. 
Dla przykładu screen z wykresem 15 minutowym z dzisiaj dla pary EUR/USD

Pomimo małej zmienności cena 2 razy odbijała się w górę po niemal dotknięciu co do pipsa poziomu S1, cały dzień mieliśmy jej oscylację wokół Pivot Point, który sam w sobie jest dla mnie "osią" wykresu ale nie zajmuje pozycji na podstawie ewentualnych odbić od tego punktu.
Innym podejściem jest zajmowanie pozycji po przebiciu danego wsparcia lub oporu z kierunkiem zgodnym z samym przebiciem oraz stop lossem tuż pod punktem który został zanegowany, takie podejście ma duże zastosowanie w przypadku rynków o silnych trendach i nie sprawdza się zbyt dobrze w czasie ruchów bocznych. 

Opieranie strategii tylko i wyłącznie na PP jest dosyć ryzykownym podejściem, warto używać dodatkowych metod w celu potwierdzenie odbicia od wsparć lub oporów wyznaczanych przez PP właśnie, ważne jest również obserwowanie ceny w momencie dojścia do danego poziomu oraz unikanie wejść w przypadku silnego ruchu spowodowanego np. danymi Makroekonomicznymi.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz