poniedziałek, 26 maja 2014

Dywergencje



Dywergencja czyli inaczej rozbieżność to jedna z najbardziej tajemniczych i uznawanych za mocno uznaniowych metod wyznaczania sygnałów inwestycyjnych. To właśnie te kwestia powodują stosunkowo małą popularność tego bardzo ciekawego podejścia do rynku. Naturą wielu strategii inwestycyjnych jest szukanie sygnałów potwierdzonych przez kilka składowych, przykładem mogą być strategie oparte na wsparciach i oporach gdzie pozycje zajmujemy po potwierdzeniu danej strefy przez kilka czynników (np. pivot, poziom fibo i strefa popytu jako sygnał kupna). Strategie oparte na dywergencji opierają się natomiast na sytuacji dokładnie odwrotnie, sygnałem do zajęcia pozycji są tutaj rozbieżne wskazania wykresu ceny oraz używanego przez nas wskaźnika. Pozycję długą zajmiemy przykładowo jeżeli wykres ceny spada tworząc nowe minima, natomiast przykładowo wykres wskaźnika MACD rośnie i tworzy nowe lokalne maksima.

Rodzaje dywergencji
Wyróżnić możemy dwa główne rodzaje dywergencji, regularną oraz ukrytą.
Pierwsza z nich służy najczęściej do wyznaczania potencjalnych ekstremów, szczytów czy też dołków i momentów zmiany trendu. Dywergencja ukryta zaś służy głównie do wskazywania miejsce potencjalnej kontynuacji głównego trendu na danej parze walutowej podczas jego korekty. 

Dywergencja regularna niedźwiedzia jest sytuacją w której wykres ceny tworzy nowe maksima (podczas trendu wzrostowego) natomiast wykres wskaźnika zachowuje się odwrotnie tworząc coraz niższe szczyty w tym samym okresie czasu. Sytuacja taka uznawana jest za sygnał do sprzedaży.

Odwrotnie sytuacja wygląda w trendzie spadkowym kiedy wykres ceny tworzy nowe minima natomiast wykres wskaźnika tworzy kolejne lokalne maksima. W takim przypadku mówić możemy o sygnale do kupna na danej parze walutowej. 


Dywergencja ukryta ma miejsce wtedy kiedy wykres ceny znajduje się w konsolidacji po wyraźnym ruchu trendowym, natomiast używany przez nas wskaźnik tworzy nowe maksima lub minima, ten rodzaj sygnału uznawany jest za słabszy i trudniejszy do odczytania niż dywergencja zwykła. 

Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku kiedy to wykres ceny tworzy kolejne maksima lub minima, natomiast wykres wskaźnika znajduje się w konsolidacji.

Ukryta bycza dywergencja ma miejsce wtedy kiedy w trendzie wzrostowym podczas jego korekty wykres ceny zaczyna tworzyć nowe coraz wyższe dołki natomiast wykres wskaźnika nadal tworzy coraz niższe dołki.

Ukryta niedźwiedzia dywergencja to sytuacja odwrotna, kiedy cena w trendzie spadkowym tworzy coraz niższe szczyty, natomiast wykres wskaźnika rysuje coraz wyższe wierzcholki.



Dywergencja ukryta traktowana jest jako sygnał kontynuacji trendu po którym nastąpiła konsolidacja. Przykładowo jeżeli cena na wykresie konsoliduje się po spadkach, wskaźnik tworzy zaś nowe minima jest to sygnał do kontynuacji spadków na danej parze walutowej.
 




Najpopularniejszy wskaźnik którego używa się do wyznaczania dywergencji to histogram wskaźnika MACD, często używany jest również wskaźnik RSI czy też oscylator Stochastyczny. 

W aktualnym tygodniu skupimy się na histogramie wskaźnika MACD, warto w takim razie wyjaśnić sobie czym ten wskaźnik jest i jak wygląda proces tworzenia jego histogramu. Sam wskaźnik MACD tointrument badający rozbieżność pomiędzy dwoma średnimi ruchomymi, jedną o dłuższym okresie (standardowo 26) oraz drugą o okresie krótszym (standardowo 12). Sam wskaźnik składa się z linii MACD która jest tworzona na podstawie różnicy pomiędzy średnią o większym okresie a średnią o mniejszym okresie. Druga linia (sygnałowa) to średnia wykładnicza z linii MACD o okresie standardowo ustawionym na 9. Na podstawie tych dwóch linii wyznaczyć możemy histogram składający się z pionowych słupków obliczanych na podstawie różnicy pomiędzy linią MACD oraz linią Sygnałową.

Linia niebieska (MACD) linia czerwona (sygnałowa) oraz zielona słupki (Histogram)

Przy wyznaczaniu możliwych dywergencji pomiędzy wykresem ceny a wykresem wskaźnika MACD pod uwagę brać będziemy tylko i wyłącznie wykres Histogramu tego wskaźnika.


Na koniec mała ściągawka :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz