środa, 1 stycznia 2014

Kalendarz makro archiwum.

W tym miejscu znajdują się nieaktualne już wpisy z zakładki "Subiektywny kalendarz makroekonomiczny"







10 Czerwca

Kolejny dzień bez istotniejszych publikacji makroekonomicznych.. 

10:30 Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii, oczekiwany wzrost o 0,4% w ujęciu miesięcznym.

12 Czerwca 

Dzień z większą ilością zamieszania na jeżeli chodzi o analizę fundamentalną, przed nami publikacja dotycząca amerykańskiej sprzedaży detalicznej oraz wypowiedzi szefów Banków centralnych w Kanadzie oraz Anglii.

14:30 Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych


Ostatni odczyt na poziomie wzrostu o 0,1% w ujęciu miesięcznym, prognozy co do odczytu jutrzejszego na poziomie wzrostu na poziomie 0,5%.


17:15 Wystąpienie Stephen Poloz przemawia na temat bieżącej sytuacji w Kanadzie, przewidywane są uwagi na temat niepokojącej sytuacji na rynku nieruchomości oraz nie satysfakcjonującego wzrostu poziomu inflacji w Kanadzie.


Inflacja w Kanadzie 

22:00 Wystąpienie Marka Carneya szefa Banku Anglii, prezes BOE będzie przemawiał w Londynie, nie jest to jednak formalna konferencja pod egidą BOE a wystąpienie gościnne na corocznej kolacji organizowanej przez brytyjską rodzinę królewską. Stąd też nie należy spodziewać się zbyt wielu odwołań do polityki monetarnej czy też stanu brytyjskiej gospodarki.

2-6 Czerwca

6 Czerwca 

Po wczorajszym zamieszaniu związanym z publikacją decyzji Europejskiego Banku Centralnego odnośnie stóp procentowych oraz programy stymulującego akcję kredytową dzisiaj również czeka nas istotny dzień na rynkach walutowych. 

14:30 Dane z rynku pracy w USA, prognozowana stopa bezrobocia na poziomie 6,4% wobec 6,3% poprzednio. Odczyt NFP, ilość nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym na poziomie 215-220 tyś wobec poprzedniego odczytu na poziomie 288 tyś.

Wykres NFP za ostatnie kilkanaście miesięcy.  Czerwona linia to odczyt, zielona przewidywanie na podstawie ankiety prowadzonej przez Bloomberg.



14:30 Dane z rynku pracy w Kanadzie, wzrost zatrudnienia o 24 tyś wobec ostatniego niespodziewanego spadku o 29 tyś w Kwietniu. Stopa bezrobocia powinna utrzymać się na poziomie 6,9%.



5 Czerwca 

Przed nami "Wielki" Czwartek, już dzisiaj poznamy decyzję o ewentualnych zmianach w polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego.

11:00 Dane o sprzedaży detalicznej w Strefie Euro za Maj w ujęciu miesięcznym.

13:00 Informacja po posiedzeniu Banku Anglii, tutaj raczej nie ma żadnych szans na zaskoczenie i jakiekolwiek zmiany stóp procentowych czy też programu APF.

13:45 Zmiana stóp procentowych w Strefie Euro, główne "danie" tego tygodnia. Prognozy rynkowe mówią o obniżce stopy bazowej z 0,25% do 0,10% co przełożyłoby się także na obniżkę stopy depozytowej poniżej 0% po raz pierwszy w historii ECB. Ruch taki wydaje się być już zawarty w wycenie Euro na rynku walutowym i zaskoczeniem mogłoby być pozostawienie stóp na obecnych poziomach.

14:30 Konferencja prasowa Prezesa ECB Mario Draghiego. O ile decyzja o obniżce stóp procentowych w Strefie Euro wydaje się prawie pewna to pozostałe zmiany w polityce monetarnej jakie może zaproponować ECB już dzisiaj są ciężkie do przewidzenia. Ewentualne wprowadzenie programu podobnego do QE lub kolejnej wersji programu wspierającego akcję kredytową banków prywatnych są realne lecz w mojej ocenie ECB będzie chciało zostawić inne narzędzia niż obniżka stóp na kolejne posiedzenia.


4 Czerwca

10:30 PMI usługowy dla Wielkiej Brytanii, delikatnie słabsze odczyty dla wskaźników budowlanego i przemysłowego mogą sugerować również słabszy odczyt wskaźnika dla usług, co może dać szansę na zejście GPB/USD poniżej 1,67.

14:15 Raport ADP o nowych miejscach pracy w sektorze pozarolniczym. Pomimo zmian w metodologii liczenia wskaźników nadal raport prywatnej firmy ADP często różni się znacznie od publikowanego przez stronę rządową 2-3dni później raportu.

Wykres przedstawiający zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym według ADP.





16:00 Raport po posiedzeniu Banku Kanady, biorąc pod uwagę ostatnie publikacje makroekonomiczne z rynku kanadyjskiego spodziewać się można gołębiego nastawienia członków BOC. Stopy procentowe pozostaną z pewnością na niezmienionym poziomie natomiast istotna będzie słowna zapowiedź tego jak wyglądać będzie polityka monetarna BOC w najbliższych miesiącach.









3 Czerwca

Wtorek to dzień publikacji danych o inflacji w Strefie Euro za miesiąc Maj, publikacja ta powinna wyjaśnić sporo wyjaśnić jeżeli chodzi o oczekiwania wobec ECB, szczególnie po słowach między innymi Ewalda Nowotnego z dzisiaj. Po piątkowych danych z Hiszpanii i Włoch oraz dzisiejszych z Niemiec odczyt na oczekiwanym poziomie 0,7% rok do roku wydaje się nierealny. Bliższą prawdy wydaje się podana dzisiaj w publikacji Morgan Stanley'a wartość 0,5%.

Na dobry początek jednak sesja Azjatycka i możliwa duża zmienność na Dolarze Australijskim.

3:30 Sprzedaż detaliczna w Australii miesiąc do miesiąca, oczekiwany odczyt na poziomie 0,3%.

3:45 HSBC PMI przemysłowy dla Chin, niezależny odczyt często różniący się znacznie od publikowanych przez Chiński rząd danych. 

6:30 Decyzja RBA w sprawie stóp procentowych w Australii, tutaj oczekiwany brak zmian w polityce monetarnej.

10:30 PMI Budowlany dla Wielkiej Brytanii, prognoza na poziomie 61,2 pkt.

11:00 Wstępna Inflacja w Strefie Euro. Czas na pierwsze "danie główne" tego tygodnia, biorąc pod uwagę dane cząstkowe ( Inflacje z Niemiec, Hiszpanii i Włoch ) ciężko spodziewać się odczytu który zaskoczy pozytywnie.

wykres inflacji w Strefie Euro w ujęciu rok do roku na przestrzeni ostatnich 4 lat.


2 Czerwca

Zaczynamy tydzień który może zatrząść rynkiem walutowym.

Przez cały dzień począwszy od 9 rano publikowane będą dane o inflacji w poszczególnych landach Niemiec, wartość dla całego kraju może być pierwszym sygnałem dającym znak na temat tego co wydarzy się w dalszej części tygodnia. Gorsze dane z Niemiec byłyby sygnałem, że gorszy odczyt może dać inflacja dla całej Strefy Euro ( szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż Hiszpania i Włochy także opublikowały gorsze odczyty w ubiegły piątek ). To z kolei byłoby sygnałem do działania dla ECB i potwierdzeniem zapowiedzi obniżki stóp procentowych w Strefie Euro już w ten czwartek.

10:30 Wskaźnik PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii. 

Od czerwca 2013 roku odczyt ten notowany jest stale powyżej 50pkt, zdecydowanie powyżej tej granicy oznaczającej poprawę sytuacji na rynku. Prognozowany jest odczyt na poziomie 57.1 pkt co byłoby zgodne ze średnią za ostatnie 6 miesięcy. GBP/USD znajduje się w istotnym miejscu z punktu widzenia AT więc ewentualny słabszy odczyt PMI mógłby dać impuls do kontynuacji spadków na tej parze walutowej.


16:00 ISM Manufacturing PMI

Wskaźnik PMI przemysłowy dla Stanów Zjednoczonych ( przygotowany przez Institute for supply management a nie przez firmę Markit jak ma to miejsce w przypadku między innymi PMI europejskich.) Prognozowany wzrost do poziomu 55.7 pkt.


25-30 Maja

30 Maja

O godzinie 8 rano opublikowany został raport o sprzedaży detalicznej w Niemczech, największa gospodarka strefy Euro zanotowała spadek tego odczytu drugi miesiąc z rzędu. Sytuacja taka może mieć wpływ na notowania europejskiej waluty, szczególnie w średnim i dłuższym terminie. Co ciekawe w przeciągu ostatnich 12 odczytów (1 rok) tylko 4 razy sprzedaż detaliczna w Niemczech rosła, 8 razy natomiast mieliśmy do czynienia z odczytami poniżej zera w stosunku miesiąc do miesiąca.

14:30 Odczyt PKB w Kanadzie w stosunku miesiąc do miesiąca. Kanadyjskie odczyty dotyczące Produktu Krajowego Brutto są unikalne w skali świata gdyż publikowane są one właśnie w ujęciu miesiąc do miesiąca a nie tak jak przyjęto na całym świecie w ujęciu kwartalnym. Prognozowany jest wzrost PKB o 0,1% w stosunku do poprzedniego miesiąca.



29 Maja

Już w nocy porcja danych z rynku Australijskiego, o godzinie 2:00 czasu Polskiego publikacja raportu o sprzedaży nowych nieruchomości, o godzinie 3:30 natomiast publikacja danych odnośnie wydatków konsumentów w pierwszym kwartale 2014 roku, poprzedni odczyt zaskoczył negatywnie i wyniósł -5,2 %. Odczyty te charakteryzuje duża zmienność i różnice pomiędzy kolejnymi publikacjami potrafią wynosić nawet 10-15%.

Coś więcej o danych publikowanych w ciągu dnia rano koło 10-11 ;)

Dzisiaj również solidna dawka danych z rynku amerykańskiego

14:30 Nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, ostatni odczyt na poziomie 326 tyś, aktualny prognozowany na poziomie 315 tyś.
Wykres tego odczytu pokazuje dosyć wyraźnie, że nadal utrzymuje się trend spadkowy jeżeli chodzi o ilość wniosków. Mimo wszystko dosyć często usłyszeć można, że tempo spadku tej liczby jest zdecydowanie za słabe i kolejne odczyty powyżej 300 tyś. są sygnałem świadczącym o zbyt powolnej poprawie sytuacji na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.

Również o 14:30 poznamy drugi odczyt PKB z USA za pierwszy kwartał 2014 roku.
Odczyt ten to "Preliminary" i jest on drugim zawierającym pełniejsze dane wskazaniem tego jak wyglądało PKB w danym okresie. Opublikowany miesiąc temu odczyt na poziomie 0,1% był odczytem "Advance" czyli zawierającym najmniejszą ilość danych i charakteryzującym się najmniejszą dokładnością. Trzecim odczytem który poznamy za kolejny miesiąc jest odczyt "Final" który oddaje najpełniej sytuację jaka miała miejsce w danym kwartale. Największy wpływ na rynek walutowy ma jednak odczyt pierwszy czyli "Advance", kolejne odczyty nie są już tak istotne z uwagi na spore opóźnienie i mniejszą aktualność (Odczyt "Final" publikowany jest 3 miesiące po końcu danego kwartału). Przewidywania co do dzisiejszego odczytu to spadek PKB kwartał do kwartału w 1szej części 2014 roku o 0,6% co byłoby pierwszym ujemnym odczytem od czasu 2009 roku.




28 Maja


Dzisiaj bez istotnych publikacji marko, jeżeli pojawią się jakieś ciekawe wypowiedzi któregoś z członków ECB lub innej instytucji to pojawią się ona w poście z dziennymi aktualizacjami.


27 Maja

Powrót z długiego weekendu traderów z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych na dobry początek dnia.

14:30 Zamówienia na dobra bez środków transportu, taki nagłówek znajdziemy w praktycznie każdym kalendarzu.. Co to tak naprawdę oznacza ? Same "dobra" co jest już samo w sobie ciekawym tłumaczeniem angielskiego "core durable goods".. Tak naprawdę dane te pokazują ilość zamówień na środki trwałe, na wszelkiego rodzaju  przedmioty których czas użytkowania w przedsiębiorstwach wynosi minimum 3 lata, wykluczone z tego pomiaru są wszelkiego rodzaju środki transportu.  Wskaźnik ten obliczany jest na podstawie danych od przedsiębiorstw o rocznych dostawach przekraczających 500 mln dolarów, "filtr" taki pokazuje stan zamówień w największych podmiotach gospodarczych które mają realny wpływ na sytuację gospodarczą Stanów Zjednoczonych. Czy warto przywiązywać dużą uwagę do tego odczytu ? Praktycznie każdy kalendarz uznaje go za dane z kategorii tych o największym wpływie na rynek walutowy, ja natomiast nie podzielam tego zdania. W dłuższym terminie dane o zamówieniach na dobra są znaczącym wskaźnikiem, lecz na rynku walutowym gdzie większość inwestycji to inwestycje krótkoterminowe nie mają one tak dużego znaczenia. Szczególnie dlatego, że wskaźnik ten charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością i sezonowością. Poniżej wykres z odczytami za ostatnie 4 lata.

Biorąc pod uwagę odczyty miesiąc do miesiąca po tak mocnym odczycie (2%) dodatkowo zrewidowanym do 2,4% w poprzednim miesiącu spodziewać się możemy osłabienia tego wzrostu i odczyt w granicach 0 zgodny z prognozami jest realny.


15:30 Super Mario przemawia po raz trzeci na zakończenie forum ECB, już dzisiaj w czasie jego wystąpienia padło zdanie mówiące o tym, że Strefa Euro znajduje się w okresie przedłużającej się niskiej inflacji i taki stan rzeczy utrzyma się.




26 Maja 2014


Dzień matki, święto kobiet bez których nie byłoby Nas, rynków walutowych i cytując klasyka w ogóle niczego by nie było :) Z tego miejsca chciałbym wszystkim Mamom życzyć wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, szczęścia i przede wszystkim uśmiechu. Szczególne życzenia oczywiście dla tej najważniejszej dla mnie Pani Mamy :)


Echa wyborów na Ukrainie i wyborów do Europarlamentu, wyniki obu plebiscytów bez niespodzianek, ciekawie będzie po pierwszych komentarzach między innymi ze strony Rosji i po zachowaniu separatystów na wschodzie Ukrainy.

Dzień wolny od pracy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, do tego poniedziałek.. zapowiada nam się leniwa sesja :)




10:00 Super Mario przemawia na forum Europejskiego Banku Centralnego w Portugalii.

"
"słyszałem, że wszyscy macie wiele długich pozycji na EUR/USD, szkoda by było gdyby ktoś rzucił słówko albo dwa o europejskim QE"



25 Maja


Istotne przez cały dzień -

Wybory do europarlamentu, kwestia tego ilu eurosceptyków dostanie się do europarlamentu może mieć duże przełożenie na to jak wyglądać będzie strategia Europy w najbliższych latach i mieć realne przełożenie na kurs Euro na rynku walutowym.



Wybory na Ukrainie, kwestia poruszana prze zemnie niemal codziennie podczas analiz na żywo. Wydaje mi się, że żyjemy w czasach w których pokój w naszym otoczeniu uznajemy za coś co jest nam dane i stan normalny. Historia Europy pokazuje natomiast, że tak długi okres bez wojen jak od 2giej wojny światowej jest czymś nowym, ostatnie wydarzenia na Ukrainie pokazują jak niewiele dzieli nas od tak strasznej perspektywy.. Dziś tak naprawdę przechodzimy do porządku dziennego nad wydarzeniami które jeszcze jakiś czas temu byłyby abstrakcją, aneksja Krymu, postępująca aneksja wschodniej Ukrainy, rozlew krwi i tak naprawdę wojna domowa tuż za naszą wschodnią granicą. Stąd też wszystko to co wydarzy się w najbliższych tygodniach na Ukrainie może mieć kolosalny wpływ na rynki walutowe ale także na to jak wyglądać będzie Europa a najbliższych latach.

19:30 Przemówienie Mario Draghiego, super mario wygłosić ma mowę na forum Europejskiego Banku Centralnego w Portugalii, nie spodziewałbym się fajerwerków z jego strony akurat podczas tego typu mowy. Myślę, że temat polityki monetarnej będzie spychany na drugi plan i nie usłyszymy nic nowego na temat ewentualnej interwencji ECB podczas Czerwcowego spotkania, szczególnie z uwagi na to, że poprzednie słowne interwencje przyniosły skutek i Euro osłabiło się na rynku walutowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz