środa, 8 października 2014

Środa 8 Października // Aktualizacja 20:06

Dzisiejszy dzień w pewny sposób przejdzie do historii jako data zakończenia programu QE3 w Stanach Zjednoczonych, to podczas dzisiejszego posiedzenia komitetu otwartego rynku zapaść powinna decyzja o zmniejszeniu programu o 15 Miliardów Dolarów miesięcznie a co z a tym idzie o jego wygaszeniu. Po posiedzeniu FOMC o godzinie 20:00 nie zaplanowano konferencji prasowej a więc cała uwaga rynków skupi się na treści samego komunikatu który opublikowany zostanie właśnie dzisiaj o godzinie 20:00. Biorąc pod uwagę ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy oczekiwania mówią o jastrzębim wydźwięku raportu i możliwym kolejnym impulsie dla umocnienia się Dolara Amerykańskiego. Odwrotną sytuację obserwujemy jednak w ostatnich kilkudziesięciu godzinach na rynku walutowym, gdzie widać ewidentnie wychodzenie inwestorów z pozycji długich na Dolarze Amerykańskim przed dzisiejszym posiedzeniem. Oliwy do ognia dorzucił jeden z członków FED'u który we wczorajszej wypowiedzi wyraził obawy na temat podwyżki stóp procentowych w USA już w 2015 roku i nazwał taką datę nie odpowiednią.

Aktualizacja 20:06

Raport po posiedzeniu FOMC zdecydowanie gołębi, członkowie komitetu widzą zagrożenie dla gospodarki USA w spowolnieniu gospodarczym które obserwuje się w innych dużych gospodarkach na świecie. 

Silny Dolar może wprowadzać ryzyko dla exporu oraz wzrostu gospodarczego USA według komitetu. 

Komitet nadal widzi nie pełne wykorzystanie zasobów na rynku pracy pomimo ostatnich dobrych danych. 

EUR/USD Łamie 1,27 i aktualnie znajduje się na oporze przy 1,2715-20. 
 

Aktualizacja 19:15

USD/JPY(H1)


Na niespełna godzinę przed publikacją raportu po posiedzeniu Komitetu otwartego rynku w Stanach Zjednoczonych widzimy delikatny powrót inwestorów do Dolara Amerykańskiego. USD/JPY odbija ja poziomu 108 i daje kolejną szansę na powrót w okolice 109 i wyżej jeżeli FOMC nie zawiedzie oczekiwań inwestorów i nie będzie zbytnio ostudzał kwestii związanych z normalizacją polityki pieniężnej.

Aktualizacja 13:25



USD/TRY (Dzienny) 


W odpowiedzi na komentarz czas na trochę egzotyki, Lira Turecka mocno traci na przestrzeni ostatnich 2-3 miesięcy w ujęciu do Dolara Amerykańskiego, w pewien sposób wykres ten można by przyrównać do pary USD/PLN. Waluty krajów wschodzących nadal znajdują się pod presją i wyraźnie widać to na tych dwóch przykładach. Para USD/TRY to jedna z najbardziej lubianych par przez inwestorów grających carry trade i zarabiających na dodatnich swapach na pozycjach krótkich, pamiętając jak Turecki Bank Centralny reagował na poprzednie przebicie poziomu 2,30 możemy spodziewać się uaktywnienie właśnie tego typu pozycji krótkich na USD/TRY. Z drugiej jednak strony ciężko spodziewać się sytuacji w której Dolar Amerykański osłabia się tak jak na początku roku podczas bardzo mroźnej zimy w USA i słabych odczytów gospodarczych z za oceanu co pomogło umocnić Turecką walutę. Jeżeli FOMC nie zaskoczy dzisiaj negatywnie to nadal możemy spodziewać się wzrostów na parze USD/TRY i to powinno pozostać bazowym scenariuszem na najbliższe tygodnie, warto jednak uważnie śledzić ewentualne planowane jak i nie zapowiedziane posiedzenia Centralnego Banku Turcji który ponownie może chcieć interweniować poprzez podwyżki stóp lub wręcz interwencję na rynku walutowym.

EUR/USD (H1) 


Europejska waluta umacnia się w stosunku do Dolara Amerykańskiego lecz jest to wypadkowa osłabienia się amerykańskiej waluty a nie nagłej poprawy sytuacji w Strefie Euro. Na tapetę powraca sprawa Grecji która według agencji ratingowej S&P może zbankrutować w przeciągu kolejnych kilkunastu miesięcy, te informacje podsycają dodatkowo plotki o wcześniejszym wyjeździe europejskiej komisji kredytowej z rozmów z Greckim rządem. Z technicznego punktu widzenia obserwujemy odbicia od minimów w okolicy 1,25 które aktualnie utworzyło formację trójkąta ograniczaną z góry przez istotny opór na poziomie 1,266-7 i linię trendu od dołu. Realne wydają się dalsze wzrosty jeszcze przed wieczornym posiedzeniem FOMC w kierunku kolejnego oporu na poziomie 1,271-2 jeżeli uda się złamać wczorajsze maksima przy 1,268. Wieczorem jednak w mojej ocenie powinniśmy zobaczyć powrót do umocnienia się Dolara Amerykańskiego i mocną reakcję podażową na parze EUR/USD. 


7 komentarzy:

  1. czyli rozumie że pozycje które masz na edku zostawiasz do wieczora do wyjaśnienia tak ? o co jeżeli reakcja będzie przeciwna do tego co założyłeś? czy masz ustalony tzw. poziomu bólu ? :)
    Pozdr
    Jimmy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie traktuj tego demo jako jakikolwiek wyznacznik ;) To zabawka do zabawy gridem i nic więcej. Jeżeli przebijemy 1,272 to możemy polecieć znacznie wyżej więc niech to będzie ten "prób bólu"

      Usuń
  2. Panie Tomaszu jeśli można proszę o analizę EUR/TRY oraz USD/TRY. Z góry Dziękuje.

    bOnO

    OdpowiedzUsuń
  3. Jakoś niemrawo to idzie w górę, pewnie właściwy ruch edzia będzie o 20:00.

    OdpowiedzUsuń
  4. Eur/Usd wybiło do góry zgodnie z prognozą. Mam nadzieje że część z Was przed 20:00 kupiła długie pozycje. Dziś późnym wieczorem wrzucę nową analizę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja dupa modlilem sie ze wyjdzie dolem bo mam krotkie otwarte na duzej stracie wiec trzymam dlugoterminowo ;/

      Usuń
    2. kolejna analiza na jutro gotowa:
      http://focus-on-forex.blogspot.ie/2014/10/analiza-eurusd-08102014-prognoza-na-9.html
      ps mam nadzieje ze będzie tak samo dobra i trafna jak dzisiaj.

      Usuń