czwartek, 17 lipca 2014

Czwartek 17 Lipca // Analiza na żywo o 14:30 // Aktualizacja 21:55

Dzisiejsze spotkanie z analizą rynku walutowego na żywo w formie webinaru o 14:30
Instrukcja "jak dołączyć" w linku

Analiza na żywo 17 Lipca

Aktualizacja 21:55

AUD/USD 

Wykres M15



Spore zamieszanie na rynku walutowym wywołały informacje o katastrofie samolotu pasażerskiego Boeing 777 należącego do Malezyjskich nili lotniczych na terenie Ukrainy. Byłbym ostrożny z pewnością co do zestrzelenia maszyny przez separatystów i na tą chwilę wolę, pewnie naiwnie, wierzyć że to tylko bardzo tragiczny i nieszczęśliwy przypadek..
Mocno reagują waluty z koszyka tych "bezpiecznych" czyli Jen oraz Frank Szwajcarski, spore spadki notuje także para AUD/USD przebijając krótkoterminową linię trendu wzrostowego i po raz kolejny zmierza w okolice wsparcia przy 0,933 którego złamanie byłoby sygnałem do spadków w okolice 0,922 gdzie mamy bardzo istotne wsparcie.


Aktualizacja 16:45



EUR/USD 

Wykres H4



Jeszcze jeden czynnik który mógłby dać szansę na odreagowanie z aktualnych poziomów to bycza dywergencja na wskaźniku MACD na interwale H4. W dłuższym terminie nadal bazowym scenariuszem pozostają spadki na parze EUR/USD natomiast zejście poniżej poziomu 1,348-1,35 może wymagać właśnie dłuższej kosnolidacji o której pisałem przed godziną i ponownego podejścia pod poziom 1,359-1,36 w celu zebrania podaży.  

Aktualizacja 15:32

EUR/USD 

Wykres dzienny 


Euro nadal broni bariery na poziomie 1,348-1,352 i na tą chwilę nie widać katalizatora który mógłby pomóc przebić to istotne wsparcie. Rozsądne wydaje się pytanie na temat tego czy na parze EUR/USD jesteśmy w stanie znaleźć się w konsolidacji takiej jak w przypadku pary USD/JPY i czy poziomy 1,35-1,37 mogą stanowić zasięg ruchu tej pary walutowej przez dłuższy czas. Co mogłoby pozamawiać za takim scenariuszem ? Dolar wydaje się nie wzruszony dobrymi danymi z rynku pracy oraz danymi dotyczącymi inflacji, dodatkowo przedstawiciele FED'u tonują nadzieje na szybką normalizację polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych nie pozwalając na umocnienie się amerykańskiej waluty. Z drugiej strony mamy Strefę Euro nie planującą na tę chwilę żadnych nowych narzędzi mających pomóc w walce z niską inflacją i oczekującą na efekty zmian wprowadzonych w Czerwcu bieżącego roku. Ożywienie gospodarcze w Europie jest wyraźnie słabsze niż odreagowanie po kryzysie gospodarczym za oceanem, mimo to inwestorzy jeszcze do niedawna bardzo chętnie lokowali swoje środki właśnie w europejskich przedsiębiorstwach i dopiero Majowa konferencja ECB odwróciła trend przepływu kapitałów inwestycyjnych. Do tego dochodzą kwestie związane z statystycznie niższą zmiennością na rynku walutowym w okresie wakacyjnym co również może przemawiać za utrzymaniem wskazanego zakresu notowań. Ciekawie na parze EUR/USD zrobiłoby się w przypadku przebicie właśnie wsparcia na poziomie 1,348 oraz przebiegającej w tym rejonie linii trendu wzrostowego na wykresie miesięcznym. Scenariusz taki z pewnością upewniłby inwestorów co do faktu iż mamy do czynienia z początkiem trendu spadkowego a nie jedynie korektą długoterminowego trendu wzrostowego. 

Aktualizacja 14:55



Do końca tygodnia już bez pozycji ~ 

Aktualizacja 14:40



Gorsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, ilość rozpoczętych nowych budów domów w Czerwcu 893 tyś wobec oczekiwań na poziomie 1020 tyś.
Dane o nowych zasiłkach dla bezrobotnych na poziomie 302 tyś wobec oczekiwań na poziomie 310 tyś.
Dolar minimalnie traci po tych publikacjach, o godzinie 16:00 publikacja Indeksu FED z Filadelfii.

Przy okazji chciałbym przeprosić za problemy techniczne podczas dzisiejszej sesji z analizą na żywo. 
 
Aktualizacja 13:44


USD/CAD

Wykres H1


Para walutowa USD/CAD po wczorajszym zamieszaniu spowodowanym konferencją prasową członków Banku Kanady dzisiaj pozostaje pod wpływem niskiej zmienności i próba powrotu do wzrostów ograniczana jest przez poziom wyznaczony za pomocą dziennego punktu zwrotnego oraz strefy podaży na poziomie 1,0750. Pomimo wczorajszej mocnej reakcji podażowej na poziom 1,08 nadal bazowym scenariuszem dla pary USD/CAD wydaje się kontynuacja wzrostów i kolejna próba przetestowania poziomu 1,082-3 który powinien stanowić istotny opór dla notowań wybranej pary walutowej. Alternatywnie zejście poniżej wsparcia na poziomie 1,071-2 mogłoby oznaczać kontynuację trwającego od Marca trendu spadkowego, scenariusz taki wydaje się jednak mało prawdopodobny.

Aktualizacja 12:20

USD/TRY 



Wykres H4

Para walutowa USD/TRY pokazuje pierwsze sygnały możliwego powrotu do wzrostów i kolejnego ataku na istotne opory na poziomie 2,154-5. Poziom 2,1150 po raz kolejny zadziałał jako wsparcia a dodatkowo doszło do zamknięcia się świecy H4 powyżej opadającej linii trendu spadkowego, jeżeli scenariusz taki potwierdzi się to realne wydaje się rozpoczęcie wspinaczki do wskazanego wcześniej oporu na poziomie 2,154-5 który to poziom ograniczał wzrosty od Kwietnia tego roku. Napięta sytuacja geopolityczna na bliskim wschodzie i na Ukrainie powinna dodatkowo wspierać osłabianie się walut krajów wschodzących i dodatkowo wspierać umocnienie się USD/TRY. Alternatywnie zejście poniżej poziomu 2,11 byłoby sygnałem do ponownego przetestowania mocnego wsparcia na poziomie 2,07-2,08.

Aktualizacja 11:15



SL dla GBP/AUD przesunięty pod S2 na 1,8227 // Buy limit na 1,8239 z takim samym SL. 

Aktualizacja 10:25


EUR/JPY

Wykres Dzienny


Para walutowa EUR/JPY „cierpi” podwójnie na słabości europejskiej waluty oraz umocnieniu się Jena Japońskiego za sprawą wzrostu napięcia sytuacji na Ukrainie i napływie nowych sankcji amerykańskich na stronę rosyjską. Po raz kolejny złamane zostały lokalne minima i aktualnie najniższy poziom od końca Stycznia tego roku to 137,2 gdzie przypada także dzisiejsze pierwsze wsparcie wynikające z punktów zwrotnych i poziom ten daje delikatne odreagowania. Na wykresie Dziennym próżno jednak szukać w tej chwili sygnału wskazującego na zakończenie trendu spadkowego i możliwe odreagowanie na parze EUR/JPY, dopiero wyraźne wyjście powyżej poziomu 139,3 mogłoby wskazywać na zmianę trwającego od Marca trendu spadkowego. Najbliższe wsparcia to tegoroczne minima czyli poziomy 136,2-3 oraz kolejno obszar podwójnego szczytu z jesieni 2013 przy 135,5.



Na początek GBP/AUD pozycja długa z 1,8270 // SL 1,8246 // TP 1,8353



Wykres M30



Zagrania na odbicie od poziomu S1 przy 1,8270 oraz strefy popytu zaznaczonej zielonym prostokątem. Po wybiciu powyżej poziomu 1,826 na początku tygodnia para walutowa GBP/AUD w mojej ocenie nadal pozostaje w silnym trendzie wzrostowym.

9 komentarzy:

  1. Czy ja widze, na rym wykresie RGR?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli zostanie zrealizowany to zasięg to 1,82-1,821. Ja natomiast nie jestem fanem tego typu formacji na niskich interwałach.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. Jendak RGR:( Przepraszam za wpis anonimowy ale z komorki nie mogłem zalogować się na swoje konto. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Witam Wszystkich, ja wszedłem na parze USD/PLN odwrotnie niż prowadzący. Dzisiaj Rano zakup po 3.048 i trzymam. Zapowiada się dziś sporo wydarzeń na $. Dodatkowo Izrael i Ukraina. Obie pozycję mogą dać zarobić. Wyznacznikiem może być czas ;)
    - - -- - - - -- - -- - - - -- - - - -- - - - -- - - -
    Zamknąłem właśnie połowę pozycji po 3.0633. Reszta czeka dalej z podniesionym wysoko SL by reszta pozycji nie dała stracić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. WOW.....samolot pasażerski strącony. Odkupiłem to co sprzedałem *2 i na szybko zabawa z wybiciami i spadkami. Czysta spekuła ;)

      Usuń
    2. Samolot pasażerski zestrzelony a ty się cieszysz, że odkupiłeś i zarobisz drobne??? Człowieku to jest dramat!!!!

      Usuń
    3. Mam wrażenie, że chyba niestety ale nie wszyscy rozumieją jak poważna jest sytuacja za Naszą wschodnią granicą... Chyba zapominamy, że pokój w naszym rejonie nie jest czymś co mamy "dane" i zagwarantowane z urzędu. Mnie osobiście zaczyna przerażać rozwój sytuacji na Ukrainie..

      Usuń
    4. Szanowny panie Tomaszu I Pepiku. To, że samolot został zestrzelony to fakt. Smutny i porażający. NIESTETY nie cofniemy tego. Nie cieszę się z tego ale Życie toczy się dalej. Był 11 listopada w USA, Tsunami w Japonii ,...itp, ..itd. Będą inne katastrofy i klęski.

      Panie Tomaszu, co do Ukrainy 3 dni temu pisałem , że jest to potencjalnie duże zagrożenie......niech Pan przeczyta sobie co mi wtedy odpowiedział.

      Usuń