poniedziałek, 10 marca 2014

Poniedziałek 10.03.2014



Czynniki które będą miały wpływ na rynki w tym tygodniu
 
Przed inwestorami tydzień z mniejsza ilością istotnych publikacji makroekonomicznych, prawdopodobnym scenariuszem wydaje się uspokojenie sytuacji na rynkach i oczekiwanie na przyszły tydzień. Wtedy to inwestorzy śledzić będą  posiedzenia przedstawicieli banków centralnych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz zapowiadane na 16 Marca referendum w sprawie przyłączenia terytorium Krymu do Rosji.
 
1.       Sytuacja na Ukrainie
 
Konflikt na terytorium Krymu zaostrza się z dnia na dzień, niestety kwestią czasu wydaje się moment w którym dojdzie do jego dalszego zaognienia. Ewentualny przelew krwi na Ukrainie może doprowadzić do bardzo dużej zmienności na rynku walutowym oraz na rynku akcji. Zwiększanie się niepewności powinno dać pretekst do umocnienia się Jena, Franka Szwajcarskiego oraz Dolara Amerykańskiego. Napięta sytuacja w niedalekim sąsiedztwie Polski powinna też doprowadzić do osłabiania naszej rodzimej waluty, szczególnie względem Franka oraz Dolara. Aktualnie trudno wyobrazić sobie rozwiązanie tego konfliktu, nie widać szans na kompromis i dyplomatyczne rozwiązanie sporu a zaplanowane na 16 marca referendum może doprowadzić do gwałtownej eskalacji napięcia. Coraz częstsze słuchy o możliwym odcięciu dostaw gazu przez rosyjski Gazprom na teren Ukrainy oraz możliwość nałożenia kolejnych sankcji na stronę rosyjską przez UE oraz Stany zjednoczone stawia nas w sytuacji przypominającej czasy „zimnej wojny”
 
 
2.       Echa poprzedniego tygodnia, dane z USD, Chin i Strefy Euro
 
Publikacje makroekonomiczne z amerykańskiego rynku pracy oraz weekendowe gorsze dane z Chin z pewnością będą wpływały na notowania w aktualnym tygodniu. Szczególnie biorąc pod uwagę mniejszą ilość istotnych publikacji i ewentualne oczekiwanie na przyszłotygodniowe decyzje Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) o kolejnej redukcji programu skupu obligacji przez amerykański bank centralny.
Również dużo bardziej jastrzębie niż przewidywania analityków przemówienie prezesa ECB Mario Draghiego powinno nadal oddziaływać na nastroje inwestorów oraz oddalić spekulacje o kolejnym obcięciu stóp procentowych s Strefie Euro.
 
3.       Inflacja PPI w Stanach zjednoczonych
 
W piątek opublikowany zostanie odczyt o zmianie inflacji producentów w Stanach Zjednoczonych. Rynkowe oczekiwania oscylują w okolicy wzrostu o 0,2% miesiąc do miesiąca. Wskaźnik ten obrazuje zmianę cen producentów i nie jest tak istotny jak inflacja konsumencka.
 
4.       Sprzedaż detaliczna i wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w USA
W czwartek opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych w ujęciu miesiąc do miesiąca, prognozowany jest wzrost o 0,3% po ujemnym (-0,4%) odczycie w Lutym tego roku. Równocześnie opublikowane zostaną cotygodniowe dane o nowych zasiłkach dla bezrobotnych które w zeszłym tygodniu spadły do najniższego poziomu od trzech miesięcy i utrzymanie takiego trendu mogłoby wskazywać na większe ożywienie na rynku pracy w USA po ciężkiej zimie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz