wtorek, 11 marca 2014

Podusmowanie konferencji BOJ oraz analiza pary EUR/JPY



Najważniejsze fakty z raportu o polityce monetarnej Banku Japonii 

Publikowany w nocy raport oraz późniejsza konferencja prezesa BOJ nie przyniósł żadnych zmian z polityce monetarnej prowadzonej przez Japoński bank centralny. 
Skrócony przekaz konferencji prezesa BOJ:

  •  Główny cel inflacyjny na poziomie 2% pozostaje bez zmian i według prognozy powinien zostać osiągnięty w pierwszej części 2015 roku
  •  Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych to czynniki związane z warunkami atmosferycznymi wpływają negatywnie na ostatnie odczyty danych w tym gorszy export. Kuroda prognozuje ponowny wzrost exportu po minięciu czasowych czynników pogodowych.
  •  Gospodarka Japonii powinna rosnąc bardziej niż było to zaplanowane w nadchodzących latach
  •  Podwyżka podatków nie powinna spowodować ponownej recesji i spadku inflacji
  •  Bezrobocie w Japonii jest aktualnie blisko poziomu pełnego zatrudnienia gdzie każdy pracownik ma zatrudnienia a stopa bezrobocia poniżej 4% powinna prowadzić do wzrostu płac oraz inflacji. Sytuacja taka ma miejsce gdy pozostały odsetek obywateli bezrobotnych to w dużej mierze osoby nie zainteresowane szukaniem pracy.

Na koniec dwa zdania które są zdecydowanie najważniejsze z całego przekazu.

 

  • Jeżeli na drodze do celu inflacyjnego BOJ pojawią się jakieś zakłócenia bank nie będzie się wahał zmieniać nastawienia oraz polityki monetarnej, co sugeruje możliwość zwiększenia programu skupu obligacji w przypadku problemów z osiągnieciem prognozowanych wyników

  • Najmocniej wpływającym na rynki elementem konferencji było jednak stwierdzenie, że w tej chwili nie ma potrzeby do zmieniania tempa skupu i polityki monetarnej BOJ ponieważ aktualnie Japonia powinna rozwijać się szybciej niż to prognozowano.

Takie słowa prezesa Banku Japonii powinny działać na korzyść umocnienia się Jena gdyż ucina spekulacje o szybkim zwiększeniu programu skupu obligacji. 

EUR/JPY

Wykres M15 

Po wzrostach na parze EUR/JPY z końcówki zeszłego tygodnia w tej chwili zaobserwować możemy formację trójkąta który na większych interwałach może być traktowany również jako chorągiewka. Z natury formacja taka częściej sugeruje kontynuację trendu wzrostowego, w tym przypadku jednak wydaje się, że prawdopodobieństwo wybicia jej dołem i ruch spadkowy jest większe. Tak długo jak cena pozostanie pod linią trendu oraz pod poziomem 143,7-8 gdzie przypada ostatni szczyt oraz opór wynikający z pivot points powinniśmy zobaczyć korektę ostatnich wzrostów. W krótkim terminie realny zasięg takiej korekty to test poziomów w okolicy 142,8 z długoterminowym celem w przypadku dalszego umocnienia Jena na poziomie 141,1. Scenariusz taki jest możliwy w przypadku dalszej eskalacji konfliktu na Ukrainie oraz nie przebicia ostatnich maksimów na poziomie 143,8

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz