czwartek, 6 lutego 2014

Czwartek 06.02.2014 Aktualizacja 18:55

Dzisiaj przed nami w kalendarzu aż roi się od eventów oznaczonych na czerwono, stąd warto rozważyć sens zajmowania pozycji przed publikacjami Banku Angli oraz ECB. Rozsądne wydaje się przeczekanie zakończenia tych publikacji i szukanie ciekawego setupu później.


GBP/USD

Wykres M30


Po bardzo wyraźnej reakcji na okolice poziomu 1,625 cena nie potrafiła przebić oznaczonej na zielono strefy podaży i kontynuować ruchu w górę. Na wykresie można zobaczyć formującą się formację flagi, jej wybicie w górę poparte optymistycznym przekazem BOE oraz trwałym przebiciem poziomu 1,6345 ~ powinno otworzyć drogę do kontynuacji trendu wzrostowego na tej parze. 
Biorąc pod uwagę dzisiejsze publikacje zajmowanie pozycji na tej parze przed 13 jest obarczone bardzo dużym ryzykiem.. 
Z technicznego punktu widzenia brak przebicie przez cenę poziomów 1,633 oraz 1,6345 otwiera drogę do nowego lokalnego minimum i testu okolic 1,62. 


EUR/USD 


Wykres H1
W teorii możemy zaobserwować wybicie się ceny z trójkąta, dodatkowo przetestowała ona ponownie linię trendu która ten trójkąt budowała i zasadne byłoby zajęcie pozycji długiej w tym momencie. Jednak brak zamknięcia się ceny po wybiciu nad poziomem 1,3535 wyznaczonym czerwoną strefą podaży oraz dzisiejsza konferencja prezesa ECB Mario Draghiego również nastraja raczej do zaczekania na klarowną sytuację. Techniczny aspekt to jedno ale przy publikacjach tego typu, możliwej w teorii dalszej obniżce stóp procentowych w UE lub po prostu interwencji słownej w celu osłabienie Euro nie warto zajmować pozycji obarczonej zbyt dużym ryzykiem. 


USD/PLN


Para znajduje się w dobrym miejscu do zajęcia pozycji dlugiej z celem nawet w okolicach 3,25 i wyżej. Różowa linia stanowiąca opór przez niemal cały styczeń powinna zadziałać jak wsparcia dające odbicię oraz możliwość przebicia strefy podaży zlokalizowanej w okolicy 3,16.
Na osłabienie się Polskiego złotego wpływać będą też czynniki fundamentalne oraz odpływ kapitału ze wszystkich rynków wschodzących na całym świecie. Duży wpływ na tę parę będzie miała piątkowa publikacja danych z rynku pracy w USA, dużo gorsze dane o bezrobociu i słaby odczyt NFP może dać impuls do odsunięcia w czasie ewentualnych podwyżek stóp w Stanach i dalszego zmniejszania luzowania co powinno zahamować odpływa kapitału z rynków wschodzących.


Aktualizacja 13:10


Stopy procentowe i program skupu obligacji bez zmian w Wielkiej Brytanii. Widać wielkie niezdecydowanie i czyszczenie stopów na tej parze ;) Myślę, że raczej zobaczymy test niższych wsparć niż wybicie flagi górą. Pod rozwagę wejście w S lub czekanie na leszpą cenę do zajęcia długiej pozycji w okolicy 1,626 lub niżej.

Wejście w pozycję krótką 1,63072

 Aktualizacja 14:10 

Pozycja krótka na GBP/USD zamknięta, +15 pipsów.

 EUR/USD

Wykres H1 


Z jednej strony wybicie potencjalnej odwróconej flagi dołem.. Mimo wszystko jeżeli Mario nie powie nic nadzwyczajnego to uważam, że mamy całkiem niezłe miejsce na wejście w pozycję długą z  SL w okolicy 1,346-7, przebicie tego poziomu otwiera drogę do solidnego zjazdu.. Ale warto zaczekać chyba do konferencji




Aktualizacja 16:00


USD/PLN 

Wykres H4 
Para ta dotarła do miejsca "decyzji" stąd otwarcie pozycji długiej po cenie 3,083. 
Tak jak pisałem ewentualne odbicie od różowej linii wsparcia może otworzyć drogę do 3,16 i 3,25..
Zanegowaniem takiego scenariusza będzie z pewnością zamknięcie dziennej świecy poniżej poziomu 50 fibo ostatniego ruchu oraz poziomu 3,05 który stanowi kolejne wsparcie.

Aktualizacja 18:55  


Para dotarła do poziomu 50% fibo ostatniego ruchu w górę, dzisiaj już raczej bez fajerwerków i jutro będzie dosyć ważny dzień dla dalszego kierunku i ewentualnego osłabienia się Polskiego złotego względem dolara.

Jutro do południa postaram się wrzucić tekst o danych z amerykańskiego rynku pracy, taką ściągawkę o tym jak analizować odczyty o bezrobociu, dane NFP itp ;)
Jeżeli macie jakieś konkretne pytanie odnośnie tego tematu to piszcie proszę w komentarzach, odpowiem na wszystkie w tekście. 
 
 

2 komentarze:

  1. Dobrze byłoby też gdybyś w przyszłości napisał tekst o takich danach które mają siłę by zmienić długotrwałe trendy. Takich chyba jest niewiele i to są wyjątkowe sytuacje. :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W mojej opinie takimi danymi mogą być tylko drastyczne zmiany stóp procentowych lub pogramy skupu obligacji podobne do QE ;) Pomijając wojny, obalenia rządów czy też bankructwo jakiegoś kraju to są jedyne dane które w mojej opinii potrafią zmienić długotrwały trend. Więc nie byłby to zbyt długi tekst :)
      Pojedynczy odczyt danych z rynku pracy, PMI, pkb itp itd nie ma większego wpływu na długoterminowy ruch ceny z mojego punktu widzenia.

      Usuń